środa, 25.11.2020 - tydzień (P)arzysty

IESU

Mecenat WAGO pracy inżynierskiej na Politechnice Śląskiej

W ramach programu współpracy WAGO z uczelniami technicznymi powstała praca inżynierska wykorzystująca produkty tej firmy do budowy stanowiska dydaktycznego. Doktorant Tomasz Bednarczyk, zwrócił się do WAGO z zapytaniem o chęć podjęcia współpracy przy realizacji pracy inżynierskiej dyplomanta Krzysztofa Grabowskiego, która była realizowana pod opieką dr inż. Piotra Rzepki. Efektem tej pracy jest stanowisko konfiguracji obwodów wtórnych układów elektroenergetycznych. Za jego pośrednictwem możliwe jest przeprowadzanie praktycznych ćwiczeń dla kolejnych pokoleń przyszłych inżynierów i magistrów kształconych w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.

W wyniku współpracy WAGO dostarczyło na potrzeby projektu następujące materiały:

• wtykane przekaźniki przemysłowe,
  • moduły przekaźnikowe z wydłużeniem impulsu,
  • moduły wielofunkcyjnego przekaźnika czasowego,
  • przekaźniki impulsowe,
  • moduły łącznika z przełącznikiem monostabilnym,
  • moduły łącznika ze stykiem przełącznym,
  • przełączniki AUTO-0-MAN w obudowie modułowej,
  • zasilacz,
  • złączki przelotowe z izolowanym gniazdem pomiarowym.

WAGO poltechnika

Stanowisko umożliwia studentom zapoznanie się z praktycznymi możliwościami budowania układów sterowniczych oraz parametryzacji i sygnalizacji poszczególnych elementów, poprzez właściwe połączenie izolowanych gniazd pomiarowych złączek przelotowych połączonych z odpowiednimi przekaźnikami. Praca prawidłowo połączonego układu jest sygnalizowana za pomocą lampek kontrolnych umieszczonych na płycie czołowej stanowiska. Całość układu zasilana jest napięciem bezpiecznym 24 VDC z wykorzystaniem zasilacza impulsowego.

"eduroam" na terenie Instytutu

Pod koniec listopada 2009 roku został uruchomiony na terenie Instytutu Elektroenergetyki i Sterowania Układów dostęp do sieci bezprzewodowej w oparciu o projekt „eduroam”. Zgodnie z założeniami tego projektu dostęp do sieci mają pracownicy i studenci Politechniki Śląskiej posiadający konta w domenie polsl.pl i jej subdomenach oraz goście z Polski i z zagranicy z instytucji będących członkami projektu „eduroam”.

Obecnie zasięg systemu obejmuje większość pomieszczeń i korytarzy budynku „A” Wydziału Elektrycznego. Punkty dostępowe pracują w połączeniu z centralnym kontrolerem, a za ich pracę odpowiada Centrum Komputerowe. W przypadku kłopotów z konfiguracją połączenia można skorzystać z instrukcji udostępnianych przez Centrum Komputerowe. Instrukcje te zawierają szczegółową konfigurację dla większości używanych systemów operacyjnych (Windows, Mac OS i Linux) oraz dla urządzeń mobilnych. Ze względu na zakończenie wparcia systemu Windows XP przez jego producenta i braku obsługi przez ten system najnowszych sposobów szyfrowania – połączenie z siecią eduroam z wykorzystaniem tego systemu nie jest i nie będzie możliwe.

Z archiwum: Usługa "eduroam" w IESU.

• utrzymania sesji użytkownika serwisu (po zalogowaniu), dzięki czemu ponowne logowanie nie jest wymagane na każdej podstronie serwisu,
  • do zbierania anonimowych, zagregowanych statystyk, które pomagają w poprawianiu funkcjonalności i treści strony,
  • ułatwienia korzystania z serwisu.

• nie są szkodliwe dla komputerów – nie wpływają na sposób ich działania,
  • nie powodują zmian konfiguracyjnych w urządzeniach końcowych, ani w oprogramowaniu zainstalowanym na tych urządzeniach,

• sesyjne, które pozostają na urządzeniu końcowym użytkownika do czasu wylogowania lub zakończenia sesji w serwisie,
  • stałe, które pozostają na urządzeniu użytkownika do momentu ich usunięcia lub do zakończenia ich czasu życia.

Lorem ipsum dolor (ąćęśżźłóńĄŚŻŹĆĘÓŁŃ)

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sit amet magna. Vestibulum dapibus, mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integer aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vel bibendum sapien massa ac turpis faucibus orci luctus non, consectetuer lobortis quis, varius in, purus. Integer ultrices posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolor lacus, suscipit adipiscing. Cum sociis natoque penatibus et ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum a, gravida ullamcorper quam. Nullam viverra consectetuer. Quisque cursus et, porttitor risus. Aliquam sem. In hendrerit nulla quam nunc, accumsan congue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Ut sagittis, ipsum dolor quam.