poniedziałek, 14.06.2021 - tydzień (P)arzysty

KESU - Aktualności

Pod koniec listopada 2009 roku został uruchomiony na terenie Instytutu Elektroenergetyki i Sterowania Układów dostęp do sieci bezprzewodowej w oparciu o projekt „eduroam”. Zgodnie z założeniami tego projektu dostęp do sieci mają pracownicy i studenci Politechniki Śląskiej posiadający konta w domenach @polsl.pl i @student.polsl.pl oraz goście z Polski i z zagranicy z instytucji będących członkami projektu „eduroam”.

W fazie początkowej uruchomione zostały trzy punkty dostępowe: dwa pokrywające swoim zasięgiem II, III i IV piętro budynku „A” Wydziału Elektrycznego oraz połowę holu łączącego Wydział Elektryczny z Wydziałem Górnictwa i Geologii (poziom piętra II). Trzeci punkt zlokalizowany jest w Katedrze Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki (KENER) i pokrywa m.in. hol wejściowy budynku „A”, część holu w kierunku Auli 300 oraz część holu przed Dziekanatem. Ostatni punkt zlokalizowany w okolicach pomieszczeń Biura Dziekana pokryje swoim zasięgiem pozostałą część budynku „A”.

W przypadku kłopotów z konfiguracją połączenia można skorzystać z instrukcji udostępnianych przez Centrum Komputerowe Pol. Śl. .Instrukcja te zawierają szczegółową konfigurację dla większości używanych systemów operacyjnych (Windows XP, Vista i Linux) oraz dla urządzeń mobilnych korzystających z systemów Windows Mobile 6 i Symbian OS (telefony komórkowe firmy Nokia). Korzystając z powyższej instrukcji należy pamiętać, że na Wydziale Elektrycznym punkty dostępowe wspierają też nowszą wersję protokołu dostępu do sieci bezprzewodowej WPA2 oraz bezpieczniejszy algorytm szyfrowania AES. Jeżeli konfigurowane urządzenie wspiera nowszy protokół i algorytm szyfrujący, zalecane jest używanie właśnie tego protokołu i algorytmu. Należy również brać pod uwagę fakt, że sieć bezprzewodową „eduroam” trzeba traktować jako tzw. sieć „publiczną” czyli taką, w której powinno się zachowywać szczególne zasady bezpieczeństwa i ostrożność przy korzystaniu z dostępu do zasobów Internetu, które mogą skutkować możliwością przechwycenia ważnych informacji przez osoby niepowołane (np. dostęp do stron banków). Jakkolwiek samo połączenie pomiędzy urządzeniem a punktem dostępowym jest szyfrowane, w takiej sieci jedyną dodatkową ochroną są mechanizmy zabezpieczające stosowane przez samego użytkownika.

W początkowej fazie funkcjonowania sieci można spodziewać się krótkich przerw w jej pracy spowodowanych koniecznością rekonfiguracji urządzeń sieci szkieletowej i testowania nowych punktów dostępowych.